Kayıp Sakal  

Go Back   Kayıp Sakal > Bilim ve Teknoloji > Programlar

Like Tree1Beğen
  • 1 tarafından DayKuDa

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Nisan 2019, 20:52   #1
 
DayKuDa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17 Nisan 2019
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 55
Standart AutoCAD Dersleri (2) Temel Çizim Teknikleri

Önceki bölümde giriş ekranını anlatmıştım. Şimdi ''Start Drawing''e tıklayıp ilk çizimimize başlayalım.

İlk olarak ölçü ayarlarını yapamak için ''Units'' penceresini açmalıyız. Bunun için ''UN'' yazıp ''Enter''a basın.

Öncelikle ''Precision'' seçeneğini ''0.0''a getirin. Ardından ölçü birimi olarak santimetreyi seçin. Tabi bu ayarlar çiziceğiniz şeye göre değişir. Presicion sizin çiziminizde kullanacağınız birimlerin küsüratının ne kadarına ihtiyacınızın olduğunu belirler. Yani biz bu ayarla santimetre cinsinden çalışıp milimetrik olarak detay çizebileceğiz. Bu penceredeki en önemli kısımlardan biri de ''Clockwise'' kutusu. Bu kutunun boş olduğundan emin olun. Diğer ayarları kurcalamanıza pek gerek yok çünkü hiç kullanılmıyorlar.

Şimdi size herhangi bir şey öğretmeden önce bütün çizim programları için geçerli önemli bir kuraldan bahsetmeliyim. Bu tür programlarda çizdiğiniz şeyleri toplu seçmek için farenizle herhangi bir komut veya materyali almadan boş alana bir kez tıklayıp resimlerdeki gibi kare içine almanız yeterli. ANCAK seçim yaparken farenizi soldan sağa kaydırmak ile sağdan sola kaydırmak arasında fark var. Eğer soldan sağa seçim yaparsanız (MAVİ) sadece kutunun içine elemanın bütün noktaları giriyorsa seçer ama sağdan sola seçim yaparsanız (YEŞİL) kutunun içine küçük bir kısmı giren elemanları da seçer. Eğer tıklama yerine basılı tutarak farenizi kaydırırsanız amorf şekilllerdeki alanları seçmenizi sağlar.
Şimdi çizimimize başlamadan önce çizimimize yardımcı olacak ayarları kontrol etmeliyiz. Bu ayarların menüsü programın sağ altında bulunur. Şimdilik hepsini bilmenize gerek yok. Lazım olanları kırmızı kutu içine aldım.

Bu araçlar sırasıyla şu işlere yarıyor:
1- Grid Mode (F7) arkaplandaki kareli yüzeyi açıp kapatır.
2-Snap Mode (F9) arkaplandaki karelerin kesişim noktalarını baz alarak çizim yapmanızı sağlar ama bu yüzden küsüratlı çizimler yapmanızı engeller.
3-Ortho Mode (F8) sadece x ve y eksenlerinde çizim yapmanızı sağlar, açı veremezsiniz.
4-Polar Tracking (F10) yanındaki oka bastığınızda açılan menüden kullanacağınız açıları seçip çizim sırasında çiziminize vereceğiniz açıları daha kolay ve pratik yapmanızı sağlar.
5-Iso Draft arkada bulunan kareleri izometrik hale getirir.
6-Auto Snap (F11) birazdan bahsedeceğim yeşil referans çizgilerini açıp kapatır.
7-Snap Menu (F3) yanındaki okdan açılan menüde referans çizgilerini hangi noktalardan almak istediğinizi belirler. (Önerim ''Nearest'' dışında hepsini açmanız.)
8-Line Weight Dısplay layer dersinde anlatacağım çizgi kalınlıklarının görünüp görünmemesini belirler.
Bu menüde maviler açık, beyazlarda kapalı olduğu anlamına gelir. Şimdi sizden ricam F3, F7, F10, F11in açık, diğerlerinin kapalı olduğundan emin olun. Ek olarak F10 menüsünü 30,60,90,120ye getirin. Dersi bitirdikten sonra diğerlerini de sırayla açıp nasıl çalıştıklarına bakabilirsiniz. Ayarlarımızı tamamladığımıza göre çizimlere başlayabiliriz.

''L'' yazıp ''Enter''a tıkladığımızda ''Line'' (çizgi) komutunu almış oluyoruz. Çizgimiz ilk tıkladığımız yerden başlar ve fareyi takip eder. İkinci tıklamada çizgiyi sabitler ve yeni bir çizgi açıp yine fareyi takip eder. Siz ''ESC''ye basıp komutu bitirmediğiniz sürece bu böyle devam eder. FAKAT siz bu işlemi fare ile yaptığınızda çizdiğiniz çizgi asla çizerken çizginin üstünde beliren değer kadar olmayacaktır. Çünkü hatırlarsanız units penceresinde 0.0 seçerek sadece milimetrik değeri görmek istediğimizi belirttik. Diğer bir değişle sizin gördüğünüz o değer .0dan sonraki küsüratın yuvarlanmış hali. Bu yüzden fareyle ilk tıklamamızı yaptıktan sonra fareyi sağa kaydırın ve tam yatay olması için yeşil kesikli çizgi görüldüğünde bir değer yazıp (örneğin 100) ''Enter''a basın. Eğer yeşil çizgi çıkmadıysa çiziminiz açılı olacaktır. Bunun için ''F10''ayarınızın açık olup olmadığını kontrol edip tekrar deneyin. Diyelim ki siz çizginizin 30 derecelik bir açı ile çizilmesini istiyorsunuz. Bu açıyı vermenin iki yolu var. Biri uzunluk ölçüsünü verdikten sonra ''Enter'' yerine ''Tap'' tuşuna basıp imlecin açı değerine geçmesini sağlamak. İmleç geçtiğinde oraya da istediğiniz açı değerini (30) girip ''Enter''a bastığınızda 30 derecelik açıyla çizginizin konduğunu göreceksiniz. Diğer yol ise F10 ayarlarından yardım almak. Hatırlarsanız yukarıda o ayarı 30,60,90,120ye getirmenizi istemiştim. Eğer getirdiyseniz, çizime başladıktan sonra göz kararı 30 derece açı vererek farenizi oynatırsanız çiziminiz 30 dereceye yapışacaktır. Bu haliyle değer girerseniz, o yönde girdiğiniz değer uzunluğunda bir çizgi elde edersiniz.
NOT: ''Tap'' tuşu sadece Line çizerken değil bütün komutlardaki girilmesi gereken değerler arasında geçiş sağlanması için kullanılır.

Bazen çiziminizle birleşmeyen ama belirli bir mesafede olması gereken başka bir çizim yapmanız gerekebilir.

Bunu yapmanız gereken çizimden çizime değişir. Örneğin resimdeki gibi bir çizginin başı ve diğer çizginin ortasına dik doğruların kesişim noktalarından başlaması gereken bir çizgi çizecekseniz öncelikle komutu alıp bu iki noktanın üstünden farenizi geçirmelisiniz. (tıklamadan) Fareniz bir çizginin başı ve sonunda geldiğinde kare işareti, ortasına geldiğinde ise üçgen işareti görürsünüz. Gözükmüyorsa ''F3''ün açık olduğundan emin olun. Biraz bekleyip fareyi o noktadan çektiğinizde kare veya üçgen işaretin yerine küçük bir ''+'' göreceksiniz. Eğer çektiğinizde ''+'' oluşmadıysa tekrar deneyin, bazen program algılayamayabiliyor. Bu ''+'' işareti o noktayı aklında tuttuğunu gösterir. İki noktada da ''+'' işareti oluştuğunda farenizi göz kararı kesişim noktalarına yaklaştırın, yeşil kesikli çizgiler belirecektir. Eğer çiziminizde şekildeki gibi işaretleyebileceğiniz 2. nokta yoksa ilk işaretlediğiniz yerden sonra farenizi x veya y ekseninde istediğiniz yöne kaydırıp değer girebilirsiniz. Değeri girdikten sonra ''Enter''a bastığınızda komut belirtilen yönde ve uzaklıkta başlayacaktır.

Bir dikdörtken çizmenin 3 ayrı yolu vardır.

1- ''L'' Line komutu (sol)
2- ''POLY'' Polyline komutu (orta)
3- ''REC'' Rectangle komutu (sağ)

Çiziminiz tamamlandığında üçüde aynı gözükecektir ancak üçünüde seçtiğinizde fark ortaya çıkıyor. Polyline ucu birleştirildikten sonra rectangle ile aynı özellikleri alıyor. Yani tek farkları çizmek için gereken tıklama sayısı. Ancak line diğerlerinden çok farklı. Eğer çiziminizi tamamladıktan sonra bu dikdörtgenin yerini değiştirmek isterseniz çizgileri tek tek seçmeniz gerekir ama diğerlerinde tek tık yeterli. Bir diğer örnek; eğer dikdörtgenin bir kenarını kısaltmak veya uzatmak isterseniz önce bir çizginin yerini değiştirmeli ardından iki çizginin ucunu tekrardan yeri değiştirilen çizginin uçlarına götürmelisiniz ancak diğerlerinde seçildikten sonra çizgilerin üzerinde çıkan dikdörtgenlerden tutup ötelemeniz yeterli. Bu bahsettiğim durumlar resimdeki gibi bir yerde çokta önemli görünmese de çizimleriniz ilerledikçe ve çizgiler üst üste gelmeye başladıkça birhayli önem kazanacak.

Konu DayKuDa tarafından (25 Nisan 2019 Saat 14:10 ) değiştirilmiştir.
DayKuDa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Nisan 2019, 20:52   #2
 
DayKuDa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17 Nisan 2019
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 55
Standart

Bazı araçları kullanmanın birden fazla yolu vardır. Bu yolları yanlarında veya altlarında bulunan oklara basarak görebilir ve size gereken hangisiyse seçebilirsiniz.


Örneğin benim en sık kullandığım yay türü ''Start, Centre, End''. Örneğin resimdeki kapıyı çizerken sağ alttaki noktaya ilk tıklamamı yaptım (start) ardından kapının menteşelerinin olduğu sol alttaki noktaya tıkladım (centre) ve son olarak sol üstteki kapının ucuna tıkladım (end) ve yayım oluştu. FAKAT kapım sola değil de sağa açılıyor olsaydı start noktası olarak kapının ucunu seçmem gerekecekti. Çünkü siz yayı oluşturduğunuzda program start noktasından end noktasına giderken her zaman saat yönünün tersine çiziyor. yani resimdeki çizimde de start noktası olarak kapının ucunu alsaydım yayım 90 derecelik değil, ters yöne 270 derecelik olurdu.

Son olarak sizden ricam bir sonraki bölüme geçmeden önce bu anlattıklarım doğrultusunda komutları biraz kurcalamanız ve farklı şeyler çizmeye çalışmanız. Çünkü AutoCAD öğrenmenin tek yolu kurcalamak. Eğer biraz daha detaya inmek isterseniz ''Draw'' kelimesine tıklayarak az kullanılan araçlara da ulaşabilirsiniz.


Temeli oturttuğumuza göre bir sonraki bölümde biraz daha hızlı ilerleyeceğim.ÇİZİMLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM
Beğen

Konu DayKuDa tarafından (25 Nisan 2019 Saat 14:21 ) değiştirilmiştir.
DayKuDa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Nisan 2019, 23:14   #3
 
Kuzey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16 Nisan 2019
Mesajlar: 169
Standart

Eline emeğine sağlık....
Kuzey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık.


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2021 Jelsoft Enterprises Ltd.