Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24 Nisan 2019, 20:32   #1
Kuzey
 
Kuzey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16 Nisan 2019
Mesajlar: 167
Standart Mars'ta İlk Kez Deprem Tespit Edildi!


Depremin richter ölçeğine göre 2.5 şiddetinde olduğu tespit edilmiş. Sebebi ise meteor düşmesi ya da tektonizma sonucu olabileceği düşünülüyor.

Orjinal metnin Türkçe Çevirisi(Google Tarafından):

Bu video ve ses, NASA'nın InSight tarafından 6 Nisan 2019'da, 128 Martian günü veya görevin solunda algılanan sismik bir olayı gösterir. İç mekanda Sismik Deneme (SEIS) olarak adlandırılan, uzay aracının sismometresi tarafından kara titreşimleri olarak algılanan üç farklı ses türü duyulabilir: Mars rüzgarından ses geliyor; sismik olayın kendisi; ve uzay aracının robotik kolu fotoğraf çekmek için hareket ederken.

Bu olay InSight ekibi tarafından kaydedilen ilk muhtemel marsquake. Diğer bazı sismik olaylar kaydedilmiştir ancak bu sinyalden çok daha belirsizdir.

Ses, Mars yüzeyinin sismik olarak ne kadar gürültülü olabileceğinin altını çiziyor ve SEIS'in içerdiği iki sensör setinden üretiliyor. Very Broad Band sensörlerinden gelen sesleri sol hoparlörlerinizden ve Kısa Dönem sensörlerinden gelen sesleri sağ hoparlörlerinizden duyabilirsiniz. Her iki sensör grubundan gelen ses 60 kat arttı; Mars'taki gerçek titreşimler insan kulağına duyulamazdı. En iyi deneyim için kulaklık veya hoparlör sisteminde oynatma önerilir.
Kuzey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla